Většina modelářů (Češi jsou na to specialisté) uvažují stejně. Něco potřebuji, kolik to stojí, ježiš to je drahý jak prase, to si raději zbastlim sám.
To je typická reakce všech modelářů, co už nějaký ten pátek létají s RC a dostanou chuť na to vyzkoušet FPV. Vlezou totiž do obchodu a uvidí cenu 30tis!!
Za 30k si to přeci zvládnu postavit i sám! No a začnou hledat na internetu, narazí na stránky FPVGuru.cz, přečtou si první článek, řeknou si „to zvládnu“ a hned vystřelí dotaz, jaké komponenty si mají koupit a jak to zapojit, aby jim to dobře dlouho a hodně daleko létalo, a že na to mohou uvolnit až 12tis.
Tento typ dotazů nám chodí minimálně 2x do měsíce. Vždy doporučuji si nejdříve prostudovat základy, právní omezení, ujasnit si co od toho očekávám (to se samozřejmě po prvním letu změní) a pak teprve začít hledat co koupit.
Abych to zkrátil.
Koupit, nebo vyrobit?
Co budu potřebovat
K výrobě budete potřebovat:
- alespoň minimální zkušenost s RC elektronikou (máte vyhráno asi tak z 10%)
- znalosti z elektrotechniky
- umět si spočítat proudy na motorech a dalších komponentách
- umět dobře pájet
- umět zapojovat klubka drátů trčících bůh ví odkud
- rozumět pojmům jako je zemní smyčka, filtr rušení
- umět efektivně snížit napětí, které dodává baterie pro jednotlivé komponenty
- kromě toho být tak trochu počítačový expert
- mít vybavení, znalosti a umět flashovat firmware v regulátorech
- rozumět nastavování autopilotů
- umět alespoň číst anglicky, protože téměř na všechny problémy existuje již objevené řešení, bohužel většinou v angličtině
- mít perfektně vybavenou dílnu všemi možnými nástroji (páječku, akuvrtačku, malé vrtáčky, brousky, pilky, krimpovací kleště, dremel, zdroj 12v, nabíječky) a součástkami (hafo servokabelů, koax kabelů, konektory, dutinky, rozličné portfolio šroubků, atd)
- a na závěr spoustu peněz
- a spoustu času
Ke koupi budete potřebovat:
- Základní znalosti (dočtete se na FPVGuru.cz)
- Spoustu peněz
Že vám to rozhodování neusnadnilo? Mám pro vás ještě další nápovědy.
Na co to chci
Když jste amatér modelář
Když jste amatér modelář, tak vám asi především půjde o to pochopit, jak věci fungují, rozumět jednotlivým komponentám a nebude vám vadit čas strávený v dílně, jste ideální adept na to si to vyrobit. Tedy pokud máte předpoklady uvedené výše v odstavci „co budu potřebovat“.
Když jste amatér nemodelář
Rozhodně se nepouštějte do výroby. Bude vás to stát mnohem více než to koupit. Nejspíš to i mnohokrát rozbijete a budete s tím otravovat celé široké okolí. Vám doporučuji si koupit simulátor, vysílačku, natrénovat si řízení, přečíst si legislativu a pak jít a koupit si hotovou věc za 40tis a budete spokojeni.
Když to máte k práci
Když jste třeba pokrývač, nebo kominík a používáte to k prvnímu obhlédnutí zakázky, tak Vám bude stačit nějaká z nejlevnějších variant již hotových řešení okolo 25tis bez gimbalu a podobných vychytávek. Rozhodně se nepouštějte do výroby. Spálíte na tom hodně času a stejně to nakonec vzdáte.
Když to máte k natáčení profi videí a na kšeft
Pro vás je samozřejmostí koupě toho nejdražšího, co na trhu je. Jednak kvůli kvalitě, také kvůli bezpečnosti a v neposlední řadě kuli rychlosti a dostupnosti náhradních dílů. Nemůžete si totiž dovolit čekat měsíc, než vám přijde náhradní motor z Číny a pak ho začít pájet na regulátory a ladit. Prostě musíte zajít do krámu, za 5tis koupit nový, starý jednoduše vyšroubovat, nový našroubovat a za hodinu letím dál a pokračuju v zakázce.
Určité části vlastní invence při lazení se asi nevyhnete, ale to budou drobnosti typu vyvážení vrtulí, možná poskládání vlastního FPV kufru atd.
Plusy a mínusy
Výhody koupě
- čistý a pěkný design
- lepší prostup vzduchem
- nikde netrčí klubka kabelů
- nemusíte přemýšlet co koupit, co spolu bude a nebude fungovat
- ušetříte velké množství času se stavbou
Nevýhody koupě
- zhruba o 30% vyšší cena
- často nemáte ponětí, jak věci fungují
- jste závislí na příslušenství, které vyrábí daný výrobce a nic jiného tam nedáte
Výhody stavby
- abyste to dokázal složit, musíte věcem rozumět
- nižší cena
- můžete si vlastně udělat cokoliv, na co si vzpomenete a pokud vám něco nevyhovuje tak to předělat jak budete chtít
Nevýhody stavby
- často ve snaze ušetřit koupíte hloupost, nebo něco co nefunguje, nepasuje a pak to stojí dvojnásobek
- stojí to spoustu času, velkou spoustu času! Místo létání budete trávit krásné dny v dílně lazením nějaké blbosti. Pokud víte co děláte a máte veškeré součástky, tak si dovedu představit, že to za 8h čistého času stihnete složit, pokud jste to nikdy nedělali, tak se připravte tak na 14 dnů
Porovnání cen
Koupené
- model s vysílačkou: DJI phantom 4 včetně 4K kamery na gimbalu 42 000,-
- Přenos videa na zem: vysílač, přijímač, 7″ obrazovka: 6 000,-
- kamera: součástí modelu
- celkem: 48 000,-
Postavené
- model: drak koupený nějaký levnější 450mm: 700,-
- motory: 4x 350,-
- regly: 4x 350,-
- řídící jednotka: 7000,-
- video vysílač, přijímač, 7″ obrazovka: 6000,-
- kamera: levnější gopro 5000,- (není ale srovnatelná kvalita s uvedeným výše)
- gimbal na gopro: 2500,-
- kabeláž a konektory: 400,-
- baterie: 1000,-
- nabíječka 1000,-
- vysílačka na řízení: 6500,-
- celkem: 32900,-
Doufám, že vám to pomohlo při rozhodování, zda se pouštět do stavby nebo ne. Já osobně se do stavby pustil a už to „ladím“ 4 roky a furt je co dělat. S FPV nikdy není konec. A když se to k němu blíží, tak to rozbijete a začínáte znova.
Perfektní článek, já jsem koupil DJI Phantom 1 a pustil jsem se do stavby FPV… strávil jsem u toho spoustu času a taky nervů a občas si říkám, zda nebylo jednodušší si pořídit novější model DJI. Ted jsem ve fázi, kdy mám konečně po 3 měsících obraz z kamery na notebooku a začínám řešit jak to celé narvu na Phantoma (gimbal, kameru, vysílač a kameru na fpv) +. baterku na napájení toho všeho. Myslím, že až to tam vše narvu budu řešit jakou anténu pořídit aby byl dosah co nejlepší… díky za super články 🙂