Nahrávání letu já osobně považuji za jednu z nejdůležitějších věcí.
Nahrávání kvalitních záběrů
Jedinou možností, jak nahrávat kvalitní záběry je nahrávat je přímo na letadle. Toho dosáhnete jednoduše tak, že na letadlo dáte kameru, která má možnost nahrávat na kartu a prostě jen zapnete nahrávání.
Tím získáte maximálně kvalitní video, většinou ve FullHD bez jakýchkoliv ruchů a OSD údajů, které následně můžete prezentovat.
Bohužel, GoPro ukládá půlminutové bloky, takže když narazíte trochu tvrději na zem, může dojít k tomu, že karta z GoPro povyskočí a tím se neuloží ani poslední půl minuta.
Navíc když letadlo ztratíte, tak nemáte vůbec nic.
Nahrávání technických údajů
Proti tomu stojí to, co máte na zemi. Obraz s rušením, obraz s OSD údaji a v rozlišení 640×480.
Ač je tento záznam ve většině případů úplně k ničemu, tak v případě nehody, nebo když stroj ladíte, tak je takový záznam k nezaplacení.
Z tohoto záznamu a pomocí OSD údajů často dokážete odhalit věci, kdy máte pocit, že se letadlo zachovalo nějak nestandardně a nevíte proč. Na záznamu máte kompletní OSD údaje, přesně tam máte obraz toho co se dělo, proudové odběry, průběh letu atd… v ideálním případě to máte i se zvukem.
Další v čem vám tento záznam velmi pomůže je při ztrátě letadla. Na tomto záznamu totiž máte GPS souřadnice, které vám velmi zjednoduší jeho následné hledání.
Pro ty co se rádi chlubí je toto nahrávací zařízení jediná rozumná možnost, jak dokázat, že jsem byl tak daleko a tak vysoko, případně to jak kvalitní signál byl atd…
Čím nahrávat
Nahrávat technické údaje má smysl v podstatě jen na zemi z toho co přijme váš přijímač.
Zapojení je jednoduché to co letadlo odešle a vy přijmete, tak pomocí výstupního konektoru pošlete do zařízení, které je schopno nahrávat.
Nahrávací obrazovka
Za cenu okolo 3000Kč je možné koupit miniobrazovku, která zobrazuje přijímaný signál a navíc ho umí nahrávat na kartu jako video. Toto řešení má výhodu, že má vlastní baterii, je malé a je připojené jedním malým kabelem. Navíc se dá v krajní nouzi považovat i za zobrazovací zařízení, takže ho můžete využít jako záložní obrazovku pro případ poruchy té hlavní.
Počítač
K počítači je možno koupit takzvané televizní karty. Tyto karty jsou v podobě USB, stojí od 600 Kč a pouze je strčíte do PC, zapnete nahrávání a opět máte perfektní záznam. Musíte ale s sebou tahat počítač, zapojovat to, navíc musíte mít počítač dostatečně silný ale jinak je to funkční řešení, které mnoho lidí používá.
Kamera
Dříve se kamery dělaly tak, že měly na sobě video IN analogový vstup. Cokoliv jste do něj poslali, bylo v plné kvalitě nahráno. Později to tam výrobci přestali dávat, protože lidé to zneužívali k tomu, že kameru používali jako nahrávací zařízení na televizní pořady, kopírovali, grabovali pomocí toho DVD a podobně a měli to rovnou i digitalizované (u digitálních kamer). Tak to tam pro jistotu přestali dávat úplně. Pokud si ale seženete kameru, která má vstup, tak jí hravě můžete používat jako záznamové zařízení.
Další
Jelikož jste na zemi, tak nejste omezeni velikostí a nahrávat můžete na cokoliv co má video vstup. Klidně na váš starý video přehrávač. Jediné co budete muset řešit je jak ho napájet 😉
Už jsem viděl i řešení, kdy byl mobilní telefon postaven před obrazovku a pomocí fotoaparátu takto nahrával záznam. Je to šílenost, ale asi to fungovalo 😀
A možností dokážete vymyslet určitě mnohem víc.
Takže, nenechávejte to náhodě a nahrávejte úplně všechno, nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit a budete to potřebovat a když se nic nestane, tak to vždy můžete jednoduše smazat. V době digitálních záznamů jde jen o pořizovací cenu a dále je to zadarmo!