Jste chudý modelář a nemáte na to koupit si drahé GoPro za 10 tis, nebo jen chcete druhou kameru jako doplněk ke sledování dalších úhlů a pohledů z letadla?
Ať už je vaše motivace jakákoliv, Mobius ActionCam Wide Lens je určitě dobrá volba.
Já si jí pořídil a zkusím vám popsat své zkušenosti.
Cena
Já jsem jí kupoval ještě za 1850,- ale koukám, že teď už se prodává za 1990,- (výhradní Český dovozce asi ucítil příležitost si narejžovat). Dá se ale sehnat za 69$ na HobbyKingu, což je něco kolem 1400,-. Oproti GoPro2 nebo 3 je to cena vskutku lidová.
Co se týká příslušenství, tak cena u Mobiusu zdaleka není tak šíleně předražená, na druhou stranu, zase ho nekoupíte na každém rohu a nabídka není tak široká.
Kvalita
Když přijde na kvalitu, tak jsem jí porovnával s mnoha takzvanými „KeyChain“ kamerami a Mobius je jasný vítěz. Co se týká porovnání s GoPro, tak zde ta kvalita samozřejmě není taková, ale co chcete za 1400,-…
V rozích je dost patrná vinětace (tmavší okraje), zároveň jsou kraje a rohy oproti středu rozostřené, ale není to nic strašného, s čím by se nedalo přežít a nedalo se z toho udělat hezké video.
Jako druhá kamera vám Mobius určitě poskytne dostatečně kvalitní záznam, za který se nebudete muset stydět.
Váha a rozměry
Co se týká rozměrů, tak Mobius je koncipován podélně, zatím co Gopro je na šířku, což je docela velká výhoda Mobiusu v nižším odporu vzduchu.
Co do váhy Mobius nemá ochranný obal, takže nemusíte řešit dilema, zda ochránit kameru pro případ pádu za cenu větší váhy, nebo ne. I bez obalu je Mobius skoro poloviční váhy než GoPro
Mobius: 42g
GoPro2: 100g + 90g obal
GoPro3: 76g + 90g obal
Odolnost
Jak již bylo řečeno, Mobius nemá ochranný obal, takže se s ním nemůžete potápět, nemůžete s ním příliš havarovat a neodolá tolika nárazům, na druhou stranu ta váha a cena je super. Záleží, na co to chcete. Pokud to chcete na FPV, ale zároveň na potápění a další sporty, tak je GoPro k nezaplacení.
Na druhou stanu Mobius určitě pár ran vydrží. U širokoúhlého ale může být problém s tou předsazenou čočkou…
Úhel záběru
Když si koupíte Mobius, můžete si vybrat, zda chcete s úhlem záběru 90° nebo 120° podle toho už musíte nakupovat.
Když se přeci jen ale rozhodnete později, tak není problém si širokoúhlou čočku dokoupit a vyměnit. To už je u GoPro větší problém.
Výdrž
S výdrží je to relativně jednoduché. Zhruba po hodině kamera chcípne stejně jako u GoPro.
Nastavení
Tak tohle je naprostá hrůza. Zapomeňte na nastavování jako u gopro pomocí displeje dvou tlačítek. Tady se musí vše nastavovat přes počítač. Pokud bych to používal jako outdorovou kameru, tak bych byl dost naštvaný, co se týká FPV, tak stejně většinou používám jedno nastavení, takže mi to nedělá problém.
Připojitelnost
Tady jsem byl příjemně překvapen. Živý AV výstup je realizován pomocí 5 pin mini USB kabelu, který koupíte v CZ úplně všude a funguje perfektně. Oproti tomu GoPro používá 10pin, který se v CZ téměř nedá sehnat.
Závěr
Mobius je zcela jistě dobrá alternativa ke GoPoro s dostatečně kvalitním záznamem a za lidovou cenu. Já osobně jednu vlastním používám jí jako druhou kamerou na letadle a jsem s ní spokojen. Samozřejmě kvalitě GoPro 3 se nevyrovná, ale to ani mnohem dražší kamery podobného typu.
Ja teraz testujem http://omega-computer.eu/en/omega-full-hd-1080p-sportscam———————-780.html
Je trošku vacsia ako gopro, ale zase ma dotykovy displej, 12MPx fotak a aj rezim car onboard camera. Za 80,- evri aj s prislusenstvom.
Těch různých kamer je desítky, pokud máš hotový konkrétní test a porovnání, rádi ho uveřejníme.
Mobius kameru lze nastavit i „chytrým“ telefonem. Je třeba stáhnout prg. Mobius Action Cam z Google play.
1. v kameře vytvořit konfigurační soubor.
1.1 na vypnuté kameře stisknout a držet MODE a stisknout POWER
– zabliká červená = soubor je vytvořen a uložen na SD card
2. SD kartu zasunout do mobilu a spustit prg Mobius Action Cam
3. provést změny a uložit na SD kartu
4. SD přehodit do kamery a načíst změněná data stejným postupem jako 1.1
– změněná data se načtou do kamery a configurační txt soubor se z karty vymaže
Otázkou je, zda to není příliš složité, ale v nouzi to jde.
Stačí si koupit za 1,4$ na dx.com OTG USB kabel a pak je možné konfigurovat kameru přímo z Android telefonu, což je výrazně jednodušší. Zároveň se dá na kameru připojit jako na úložiště a na telefonu si přehrávat nahraná videa.