Headtracking

Headtracking, už při doslovném překladu (sledování hlavy) dává odtušit, o co se bude jednat.

Je to zařízení, které pomocí gyroskopů snímá pohyby vaší hlavy a tyto pohyby překládá na řídící signál. Tento signál následně pošlete pomocí PPM modulace do vysílačky a ta odešle signál k přijímači aby pohnul servem.

Celé to funguje velmi efektivně a za letu se krásně můžete rozhlížet po okolí pouhým otočením hlavy.

Než toto ale zprovozníte, tak vám to dá zabrat a budete muset překonat spoustu obtíží, které si popíšeme níže.

Napřed ale teorii.

Jaké se dělají headtrackery

Headtracker může být skoro cokoliv, co dokáže převést signál z gyroskopů na PPM.

Počet os

Jednoosé

Má pouze jeden gyroskop a snímá pohyb pouze jedním směrem. Pokud jí umístíte vertikálně, bude za vás řídit otočení, pokud jí o 90 stupňů otočíte, bude za vás řídit naklánění.

Dvouosé

Toto je nejčastější aplikace. Ovládáte tak otáčením hlavou doprava a doleva a kýváním hlavou dopředu a dozadu.

Tříosé

Dělají se i tříosé, ale rotace hlavy do stran (ROLL) většinou nemá praktické využití.

Zařízení na headtracking

Samostatný externí headtracker

Jedná se o krabičku, kterou si připevníte sucháčem na brýle, na hlavu, na nohu, ruku, nebo kamkoliv budete chtít. A ta snímá vaše pohyby a odesílá do vysílačky.

+ můžete si jí dát kam chcete
+ je nezávislá
– jsou to náklady navíc
– musíte řešit separátní napájení
– váha navíc

Součást FPV brýlí

Existuje spousta druhů FPV brýlí (nejznámější jsou FatShark), kde je headtracker již zabudovaný v brýlích a jediné co je potřeba udělat je propojit kabelem brýle a vysílačku.

+ all in one řešení
+ nemusíte řešit napájení
+ většinou už je to v ceně brýlí
– někdy nefunguje tak dobře
– pokud pořídíte nové brýle bez headtrackeru, stejně budete muset koupit externí
– musíte používat brýle k řízení, u řízení přes monitor se to realizuje hůře

Jak to zprovoznit

Tohle už je docela oříšek, se kterým jsem se docela potýkal a nikdo mi to nebyl schopen pořádně vysvětlit. Když to ale do sebe zapadlo, tak jsem si říkal no jasně .. vždyť je to jednoduché a logické.

Bližší vysvětlení v článku o PPM.

Co k tomu potřebujete

PPM konektor

Většina vysílaček má pouze jeden PPM konektor, který je většinou nazvaný D.C.S. Pokud jej nemáte, musíte u svého výrobce vysílačky pohledat, zda prodává tento konektor jako modul a sami si ho zabudovat do vysílačky. Pokud jej budete používat jen pro headtracking, stačí vám žákovský modul (Což není nic jiného, než konektor připojený na PPM a GND a při troše šikovnosti si jej vyrobíte i sami).

Vysílačku s funkcí učitel žák

Některé levné vysílačky tuto funci nemají ty pak nebudou mít ani PPM konektor a nebude možné ho ani dokoupit. Nezbývá, než koupit novou vysílačku.

Zapínání žáka pouze na nějaké kanály

Když už máte vysílačku, která podporuje funkci učitel-žák, zjistěte si, zda podporuje také funkci zapínání žáka pouze na některých kanálech. V praxi to pak znamená, že když nepoužíváte headtracking, ale druhou vysílačku formou učitel žák pro naklánění a otáčení kamery, tak pouze řeknete, že žákovi povolujete ovládat pouze kanál 6 a 7 a nic jiného. Pokud toto neuděláte, tak vám bude kecat i do řízení (kanály 1-4) a to rozhodně nechcete připustit! Když máte headtracker, tak v zájmu bezpečnosti to doporučuji takto nastavit také.

Na headtrackeru je potřeba si vybrat kanál, na kterém headtracker vysílá. A ten pak také nastavit do vysílačky. Většinou to bývá 6 a 7, nebo 7 a 8. U většiny headtrackerů se toto dá měnit.

Dále je potřeba říci, že většina vysílaček je schopna přijmout pouze 1.-8. kanál z žákovského vysílače/headtrackeru. Takže to nedávejte dál než na 8. kanál.

Propojovací kabel

Dále je potřeba propojit kabelem vaší vysílačku a headtracker, ať již samotný (ten budete muset napájet), nebo z brýlí. Jaký kabel použít, to záleží na vaší vyslílačce, protože každá má jiný PPM/D.C.S. konektor. (Většinou je s headtrackerem dodávána i sada redukcí)

Headtracker

To je samozřejmost a je na vás jakou z variant viz nahoře si zvolíte.

Zapojení

V podstatě jsem to již vše popsal výše. Headtracker je žák a vaše vysílačka učitel, takže vaše vysílačka musí být při zasouvání konektoru vždy zapnutá. Dále pokud je vyžadováno, tak jej musíte napájet (většinou 12V).

Jak to celé funguje v podobě fatshark je pěkně vidět na tomto videu.

Pokud se budeme bavit o externím modulu tak zde:

2 Replies to “Headtracking”

Napsat komentář