Jak si vyrobit konektor pro GoPro2 jsem vám už ukázal. Bohužel u GoPro3 je vše jinak. Výrobci pečlivě dbají na to, aby to co jste si koupili k jednomu z jejich výrobků bylo nepoužitelné u jiného a museli jste si to koupit znova. GoPro bohužel není výjimkou 🙁
Takže pro GoPro3 si budete muset konektor vyrobit jiný. Jak na to vám dnes ukážu.
Nejtěžším úkolem je sehnat 10 pin MiniUSB konektor, protože to co se běžně používá je pouze 5 pin.
Virtuálně jsem obešel všechny GME, Konrády a podobné, ale 10pin MiniUSB konektor jsem nesehnal.
Bohužel neseženete ani žádnou redukci, prodlužovačku, nebo cokoliv jiného, co by se dalo vykuchat. Nakonec jsem byl tedy donucen koupit kabel hotový od Číňana.
Bohužel rovný a co víc tak navíc ani nefungoval. Koupíte kabel za 12$ speciálně na GoPro3 a on nefunguje.
Naštěstí jsem kluk šikovnej, tak jsem si pomohl sám.
Sundejte plastovou krytku
Ta kovová čepička je jen obal plastového vnitřku a pouhým tahem jí stáhněte dolu.
Tišťák, je tam jen jako prodlužovák pro ty titěrné piny a je úplně k ničemu, navíc z vlastní zkušenosti vím, že často jsou piny zkratované, nebo nejsou připájené vůbec, takže nemají kontakt. Proto ten můj kabel nefungoval.
Odstraníme tedy ten tišťák! Pokuste se to nepřehřát, ať se vám piny nevytaví. Další věcí je, že pinů je tam hodně a ohřát to tak, aby bylo možné všechny piny odpojit najednou je nemožné, proto musíte udělat každý zvlášť a něčím je ohnout od toho tišťáku. Já to udělal tak, že jsem pin nahříval a zároveň odlamovací skalpel zasouval pod pin. Jeden po druhém.
Když máte všechny piny odpojeny, tišťák jen vezmete a zahodíte.
Zbylo nám torzo s množstvím pinů, které nepotřebujeme, uděláme tedy z našeho krásného 10pin USB konektoru ubožáka se čtyřmi piny, které jediné potřebujeme.
Opatrně vytahujte jednotlivé piny opatrně po jednom nějakými tenkými kleštěmi a pomalým rovným tahem jednotlivé piny.
Jaké nechat a jakých se zbavit se dozvíte viz tento nákres.
Jelikož piny jsou dost titěrné a špatně se pájí, tak jsem si je ohnul trochu od sebe, aby se pájely lépe.
No a pak už jen podle nákresu napájíte kablíky. Nezapomeňte napájet odpor 100k ohm mezi pin 7 a kovový obal. Tím se aktivuje výstup videosignálu.
Na závěr je potřeba to už jen nějak zajistit, aby nedocházelo ke zkratům, když konektor zmáčknete nebo zataháte za drátky. Já to udělal tak, že jsem vzal tavnou pistoli a zalil jsem to do lepidla.
Pokud byste chtěli ušetřit nějakou váhu, tak je možné zapojit ještě pin 10 na 5V z přijímače a pin 6 na GND z přijímače a můžete z GoPoro vytáhnout baterii, protože bude GoPro napájené z vysílače.
Riskujete ale tak to, že když s letadlem hůře přistanete, nebo přímo havarujete, že se v ten okamžik přeruší dodávka energie pro běh GoPro a dojde k porušení nahrávaného souboru.
Stejně tak musíte myslet na to, že nejdřív musíte vypnout GoPro a poté teprve napájení vašeho letadla. Já jsem už takto přišel o pár záběrů, takže dnes už raději oželím těch pár gramů váhy a baterii v GoPro vozím.
http://www.flytron.com/camera-transmitter-shutter/220-gopro-hero3-av-cable.html sice cena je hrozná, ale kabel mi fungoval a funguje a hlavně je to „rohový“ kabel.
No na HobbyKingu také prodávají superslim gopro kabel za 2$
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__49451__Super_Slim_GoPro_3_A_V_Cable_And_Power_Lead_For_FPV.html
Chtěl jsem říci, že v CZ se mi nepodařilo najít 10pin konektor, který bych si mohl upravit, protože dříve se ještě takto masově ty konektory nevyráběly. Dnes je jednodušší si to za dolar koupit… 😉
Před rokem jsem taky hledal, kde tady v republice sehnat a nenašel jsem. Ale s větším rozšířením se už dají sehnat i hotové kabely. No a na HK vůbec. Alespoň vím, kam na ně, až budu zase potřebovat. Nejvíc mě štve, že to není univerzální, takže když budu chtít někde mít možnost zapojit obě kamery ( GP1 i GP3 ), tak nezbývá než si udělat „mezikus“ s redukcí. A to je vopruz a další potenciální zdroj poruch.
No já mám 2 kabely a zapojuji jen jeden… to ale také neni ideální…