V poslední době dostávám mnoho dotazů na to, na jakých frekvencích může vysílat to a to zařízení, jaké jsou povolené výkony a další informace týkající se legálnosti použití těchto zařízení. Z tohoto důvodu jsem prohledal diskuzní fóra a nakonec jsem se dostal přímo na stránky ČTU ( Český Telekomunikační Úřad ) a zde jsem našel dokumenty vztahující se k provozu jakéhokoliv zařízení.
Pokud již uvažujeme o vysílání „nějakého“ radiového signálu, musíme mít na paměti to, že nejsme jediní, co vysílají a tak i v tomto musí být nějaká pravidla. Asi každého napadne, že by nebylo úplně vhodné začít vysílat na frekvenci například rádia a myslet si, že je to v pořádku. A právě z těchto důvodů ČTU vydává jednak individuální povolení, tak Všeobecná oprávnění pro radiová vysílání.
Samozřejmě pokud jsme registrovaní radioamatéři, máme průkaz HAM, svůj volací znak a veškerá povolení, nemusíme mít strach vysílat – jelikož máme licenci, složili jsme zkoušky tak víme, na jakých frekvencích, jakým výkonem a kdy můžeme vysílat a jak se máme při tomto vysílání chovat.
Je zde ale ještě další skupina lidí ( podstatně početnější než HAM ) a to jsou prostí občané, nadšenci do elektroniky, modeláři, kutilové a já nevím, kdo ještě. Jsou to ale lidé, kteří nevlastní žádný průkaz HAM, nikde neskládali žádné zkoušky a podobně. Zdálo by se tedy, že tito lidé se v podstatě nemají šanci dostat k žádnému radiovému vysílání. Naštěstí opak je pravdou a právě pro tuto skupinu lidí jsou vydávána již zmíněná Všeobecná oprávnění. Dle těchto všeobecných oprávnění smí i laik vysílat. Samozřejmě jelikož se jedná o všeobecné oprávnění, je jasné, že takto může vysílat více lidí a tedy není zaručena „kvalita“ našeho přenosu. Samozřejmě další podmínkou je nezpůsobovat rušení ostatním a v neposlední řadě je nutno vysílat na povolené frekvenci povoleným výkonem.
Všem bych doporučil si prostudovat tento dokument a v něm naleznete veškeré informace, které jsou potřeba. Ale aby jste se nemuseli prokousávat vším, stručně tu vypíši to nejdůležitější, co je zde uvedeno.
Pro naše využití v modelařině a FPVčku jsou nejdůležitější tato ustanovení :
Článek 2
- nepotřebujeme individuální oprávnění
- lze použít pro přenos telemetrie, obrazu, zvuku, pro dálkové ovládání
- nesmíme zasahovat do konstrukce a ani měnit vysílací antény za jiné ( pouze ty dodané se zařízením nebo doporučené výrobcem )
- nesmíme působit rušení ostatním, ale jelikož jsme jako podružné vysílání, nemáme ochranu před rušením od provozovatelů s individuálním povolením pro daný kmitočet
- naše zařízení nesmíme upravovat ani elektricky, ani mechanicky
- není-li uvedeno jinak, tak povolené hodnoty výkonů jsou mezní a nesmí být nikdy překročeny
Článek 3 – vypíši jen nejpoužívanější kmitočty v modelařině a FPV
- 433.050 – 434.760 MHz —– 10 mW e.r.p.
- 2400 – 2483.5 MHz —– 25 mW e.i.r.p.
- 5725 – 5875 MHz —– 25 mW e.i.r.p.
Samozřejmě pro daná zařízení jsou stanoveny ještě další limity, ale pro základní obrázek, co smíme a nesmíme to snad postačí.
V tuto chvíli by někdo mohl ještě namítnout, že přeci modelářské RC soupravy vysílají výkonem 100mW. Ano to je pravda, ale zde je to kvůli tomu, že využívají technologii střídání kmitočtů ( například HoTT, FAAST a další ) kde jsou limity zvýšeny a jsou uvedeny v jiném Všeobecném oprávnění pro používání těchto specifických zařízení. Tento dokument najdete zde. Jak bylo uvedeno, pro vysílačky s technikou přeskoku je výkon povolen na 100mW.
Ahoj,
tak teď jsem kompletně zmaten. A nebo nerozumím zkratkám e.r.p. a e.i.r.p.
Jde mi o to, že v článku „Jaký vysílač videosignálu“ je psaný povolený výkon v pásmu 5,8GHz do 1W, a tady čtu 25mW.
Prosím o vysvětlení,
děkuji
Pavle, máš pravdu, že tohleto je trochu zmatečné. V ČR je pro pásmo 5470 až 5725 MHz stanoveno 50 mW/MHz (střední spektrální hustota v libovolném úseku širokém 1 MHz) přičemž 1 W střední e.i.r.p. Při natažení šířky použitého kanálu na 20MHz může být tedy vyzářený výkon 1W podobně jako u wifi.
viz. http://www.ctu.cz/cs/download/oop/rok_2010/vo-r_12-09_2010-12.pdf
Já se ale obávám, že vysílače, které používáme na FPV tyto přeskoky neumí a nejsem si jist v jak širokém pásmu skutečně vysílají (jestli to je rozprostřeno do oněch 20MHz, nebo ne…)
No…je to sice hezhé , ale v legálních výkonech a pásmech si zalétáš leda tak okolo hlavy (obrazně řečeno)..navíc prostupnost, směrovost 5.8GHz je dost tragická. Proto se používá 🙂 to co se používá 🙂
To co píšeš je pravda tak na půl. Stačí mít dobře vyladěnou sestavu a dobré antény a i s tímto výkonem se dostaněš za hranici 1km. Navíc podle vyhlášek stejně déle létat nesmíš.
Jestli někdo létá nelegálně, nebo jezdí autem po městě 150km/h to je samozřejmě možné a všichni ví, že se to děje, ale je to jeho zodpovědnost a sám si za to ponese případné následky.
Tento článek má zacíl sdělit vám co je a nění legální…
Jak již bylo napsáno, tento článek má za úkol sdělit jaké kmitočty je možno používat bez individuálních licencí. To co píšeš o 5.8 GHz je pravda jen zčásti. Směrovost se dá pořešit elegantně anténami. ( viz zde návod na antény s kruhovou polarizací ). Propustnost také řešit nemusíš, jelikož tam kde lítáš s modelem je přímá viditelnost. Kvalita přenášeného obrazu je dána technikou a myslím si, že víc řešit není potřeba. Pokud chceš létat za hranici viditelnosti, budeš mít problém s UCL, pokud na tuto vzdálenost používáš jiné kmitočky, budeš mít problém s ČTU. Ale to není na debatu u tohoto článku.
To je na debatu jinde.
Ano,to je vcelku jasné. Ale dělat FPV aby (při vyladění antén ) byla hranice 1km. Což přeloženo do praxe znamená,bez rezervy..je s prominutím,na prd. To pak nemá cenu FPV vůbec dělat. Nemám potřebu létat extremně daleko, ale chci mít min 5 násobnou rezervu,když na ten 1km poletím.
Vzato opačně..chci létat max do jednoho kilometru, ale s bezpečím,že za stromy budu mít výtečný signál…opět na 5,8 utopie.
Bohužel fyzika se obejít nedá. 🙂
Jestliže s povolenými 25mW a s dobře vyladěnou soustavou dosáhneš 1Km, tak na každé zdvojnásobení dosahu potřebuješ čtyřnásobný výkon vysílače. V praxi to znamená 2Km 100mW, 4Km 400mW, což je dost přehnané. Přitom, když s 200mW, vyrábí Čína, neprojde signál stromem, vzdáleným 150m. Je to pro zábavu, není to vojenský bezpilotní dron. Jediná legální možnost je na přijímací straně, a tam je pořád co vylepšovat.
Chybí tu uvedena povolená frekvence 868MHz
Ano, v době psaní článku se tato frekvence skoro nepoužívala pro modelářské účely, ale nyní jak JETI, tak FrSky a další začínají i tuto frekvenci používat.